Australia Day celebrations are held in Ayr or Home Hill on the 26th January each year where residents are recognised for the their community spirit. The Burdekin Shire Council Australia Day Awards recognise members of our community who have made an outstanding contribution to the community, and for exceptional achievement in many areas.

Australia Day Citizen of the Year

2016 Robert Antoniazzi
2015 Peter and Janette Pattison
2014 Charles Ford
2013 Patricia Nuttall and Achievement Award, Lorna Hogenelst
2012 Graham Andersen and Achievement Award, Allan Mullaly
2011 Paul Clark and Achievement Award, John Winn
2010 Treena List
2009 Margaret (Betty) Searle and Achievement Award, Paul Hatch
2008 Ellen Lund
2007 Norm Perry
2006 Esther McIntosh
2005 Marie Finn and Achievement Award, Leo Previtera
2004 Terry Baxter and Achievement Award, Shirley Gilmore
2003 Maureen Perry
2002 Joy O’Leary and Achievement Award, Billy Raymond
2001 Edna Hobson and Achievement Awards, Bill Micola and Les Searle
2000 Ennio Gazziola
1999 Ray Davies
1998 Jack Tomsett
1997 Norman Joseph Ralph
1996 Ruth Ann Coutts
1995 John McVeigh
1994 Roy K. Dickinson
1993 Walter J. Hicks
1992 Minnie Hartwell
1991 David Tosh
1990 Pat Toohey and Norm Graf
1989 Frank Hocking
1988 Geoffrey D. Barton
1987 Doreen A. Woods
1986 Joan M. Heatley
1985 Ronald L. Parker
1984 Llyod R. Mann
1983 Richard W. Rossiter
1982 Thomas Chatfield
1981 Charless Green

Australia Day Young Citizen of the Year

2016 William Webber and Rene Le Feuvre
2015 Reece D’Alessandro
2014 Alicia Kirk
2013 Brianne Rossato and Joshua Great, and Achievement Award, Brittany Falco
2012 Danny Burke and Stuart Woods
2011 Renee Hudson
2010 Katie Pirrone and Achievement Award, Coral Shamir
2009 Julian Homewood
2008 Heather Scott
2007 Jarrod Rossato and Daniella Tama
2006 Gemma Baxter
2005 Christine Pirrone and Achievement Award, Kaitlyn Wright
2004 Kristen Tuffin
2003 Chris Platt
2002 James Dearness
2001 Alice Venables and Achievement Award, Kirryn Jensen
2000 Benjamin Chapman
1999 Glenn Gooding
1998 Christopher J. Williams
1997 Timothy Elliott
1996 Susann Chandler
1995 Louise Andrews
1994 Jeff Sievers
1993 Russell J. Pertot
1992 –
1991 Christopher J. Trace
1990 Phillipa Creagh
1989 Leon Oliveri
1988 Thomas Pontarelli
1987 George Koutsonis
1986 Anthony J. Shaul
1985 Vincent G. Toohey (Posthumous)
1984 Lesley J. Taylor
1983 –
1982 James D. Lewty
1981 –

Australia Day Community Event of the Year

2016 Burdekin Junior Rugby League – Shane Muspratt Cup 2015
2015 Burdekin Machinery Preservationists Inc – 6th Qld Heritage Rally 2014
2014 Burdekin Cruisers Car Club Tenth Annual Burdekin Auto Festival
2013 Sacred Heart Parish Centenary 2012
2012 Home Hill Centenary Celebrations Gala Dinner and Picnic in the Park
2011 Home Hill Harvest Festival
2010 Ayr Pastoral and Agricultural Show – 100 Years
2009 Burdekin Water Festival – 50th Anniversary Celebrations
2008 Burdekin River Bridge 50th Anniversary Celebrations
2007 Delta Iron Works Centenary Celebrations
2006 Triple J’s – One Night Stand and Back to the 80’s by Burdekin Singers
2005 Burdekin Water Festival – Theme “Carnivale” and Achievement Award, “They Way We Were” Power Station Exhibition
2004 Gino Paris Soccer Carnival
2003 East Ayr State School Jubilee
2002 Centenary of Federation Motorama 2001 and Achievement Award, Spirit of the Burdekin Solar Car Team
2001 Burdekin Working Group for the Sydney 2000 Olympic Torch Relay
2000 Burdekin Grower Race Day
1999 Peter Pan by Burdekin Singers
1998 Giru Agricultural, Horticultural and Industrial Society Inc. Annual Show
1997 Burdekin District Junior Eisteddfod
1996 Hans Christian Anderson by Burdekin Singers
1995 The Great Burdekin House and Land Giveaway
1994 Burdekin State League Basketball Inc. 1993 State League Basketball Final Series (Burdekin Wildcats)
1993 Bocce Tournament – North Queensland Games 1992

Australia Day Life Time Contribution Award

2016 Joan Heatley

Australia Day Excellence Award

2016 Karen Healy

Australia Day Achievement Award

2016 Dot Jensen and Iris Dingle

Australia Day Senior Cultural Award

2016 Merle Turner
2015 Peter Pattinson
2014 Allana Barbagallo
2013 Monica Licciardello
2012 Corinna Polga
2011 Ricky Romeo
2010 Gloria Lazzarini
2009 Aicey Zaro
2008 Emma Andrews
2007 Merle Turner
2006 Christine Homewood
2005 Jim Nuttall
2004 Pat Harris
2003 Uli Liessmann
2002 Cheryl Platt
2001 Cheryl Gilmore
2000 Merle Turner
1999 Bobbie Raitelli
1998 George and Beryl Barton
1997 Nancy Martin
1996 Pat Nuttall
1995 Elvena Bycroft
1994 Harold G. (Bunny) Smith

Australia Day Junior Cultural Award

2016 Taia Favale
2015 Reece D’Alessandro
2014 Amaia Licciardello
2013 Reece D’Alessandro and Achievement Award, Shannyn Pattinson
2012 Sophie Ricca
2011 Renee Hudson
2010 Jeremy Romeo
2009 Carmelo Quagliata
2008 Bobby Gray
2007 Matthew Derlagan and Achievement Award, Nathan Winn
2006 Daniella Tama
2005 Ashleigh Killick
2004 Nat Dash
2003 Kady Brandon
2002 Abby Martin
2001 Kristopher Brennan
2000 Natalie Comas
1999 Jessica Westwood
1998 Christopher Williams
1997 Deanne Plaza
1996 Leah Gilmore
1995 Hayley Sheehan
1994 Louise E. Andrews and Neil I. Gooding

Sports Administrator Award

2016 Terrence Lund
2015 Col Caswell
2014 Steve Sunderland
2013 Karina Johnson
2012 Alex Lawson
2011 Tony Felesina
2010 Anne Kerr
2009 Richard Samwell
2008 Linda Scott
2007 Ray Coppo
2006 Gary Pappalardo
2005 Darren Meinicke
2004 Christopher Perry
2003 Lewis Arroita
2002 Brian Kernovske
2001 Ron Vernon
2000 Sandra Danziger
1999 Ian Elliott
1998 Hugh Montgomery
1997 Kevin Haller
1996 Gloria Vass
1995 Des Hyne
1994 Donald J. McDowell
1993 James A. Anderson (Lex)
1992 Peter Knapton
1991 John S. Foote
1990 Donna Vawdrey
1989 Roy Chapman

Senior Sports Person of the Year

2016 Frank Beer and Achievement Award, Michael Littlefield
2015 Brianne Rossato
2014 Brianne Rossato
2013 Michelle Scott
2012 Patrea Bojack
2011 Ray Collinson
2010 Andreas Reiners
2009 Ryan Dowson
2008 Heather Desbois
2007 Carol Betteridge
2006 Brian McIntosh
2005 Ray Collinson
2004 John Barbagallo
2003 Allan Moustoukas
2002 Annette Vassalini
2001 Brooke Stockham
2000 Marie Dennis
1999 Roy Hansen
1998 Alex Kupke
1997 Alex Kupke
1996 Karrie Webb
1995 Marisa Nucifora
1994 Brendan Casey
1993 Andrew Bowater
1992 Anita Muguira
1991 Clint Smith
1990 James Carr
1989 Alex Kupke
1988 Leslie J. Wellington and Norman V. Dee
1987 James A. Chalmers and John Parker
1986 John Deer
1985 Michelle Hartwell
1984 Anita Muguira
1983 Paul K. Bird
1982 Andrea McDonnell

Junior Sports Person of the Year

2016 Emma Lawson and Achievement Award, Adam Walton
2015 Danae Olsen
2014 Alicia Kirk
2013 Jarrod Langford and Achievement Awards, Kurt Perry and Jack Brock
2012 Justin Haller
2011 Brianne Rossato and Achievement Award, Mackenzie Falco
2010 Hannah Casswell
2009 Clinton Dennis and Achievement Award, Michael Coppo
2008 Brianne Rossato
2007 Michael Coppo and Achievement Awards, Brianne Rossato and Branden Holt
2006 Kazzia Lammon
2005 David Wellington
2004 Kate Castelanelli
2003 Brendan Bunyan and Junior Sports Team Award, Burdekin Colts Soccer Team
2002 Dean Wellington and Junior Sports Team Award, Burdekin Representative 16 Years  Netball Team
2001 Ben Johannes and Junior Sports Team Award, Under 13 Burdekin Barras Junior Soccer Team
2000 Alita Dales
1999 Chris Scuderi
1998 Michael Pappalardo
1997 Zane Dockray
1996 Clint Lawson
1995 Leana Viero
1994 Catherine Roncato
1993 Neva Pearce
1992 Wade Eathorne
1991 Karrie Webb
1990 Michelle Gosper
1989 Sandra McDonnell

Sportsperson with a Disability

2015 Andrea McDonnell

Comments are closed.